انواع شینگل

شینگل­ها طرح و رنگ متنوعی دارند و همین­طور در انواع گوناگگونی به بازار عرضه می­شوند. در کل شینگل محبوبیت بالایی بین صاحبان سقف­های شیب­دار دارد ولی هر کدام از انواع این شینگل نیز برای خودش بازار و محبوبیت جداگانه-ای دارد. شینگل آسفالت که پرکاربردترین شینگل است به دلیل هزینه پایین و نصب راحتی که دارد از عمومیت بیشتری برخوردار است. اگر بجز شینگل آسفالت و سفالی که خیلی در دسترس هستند چند گونه دیگر از شینگل­ها را بخواهیم بررسی کنیم دسته­بندی زیر را می­توانیم داشته باشیم

 

شینگل آهنی (تایل متالی)

شینگل متالی معمولا از مس، آلمینیوم، قلع یا روی ساخته می شود و مصرف خیلی خاصی دارند. این شینگل­های متالی می­تواند در سقف­هایی که شیب زیادی دارند مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در سقف­های صاف هم کاربرد دارد و به همین دلیل هم زیاد متداول نیست.  در حالت کلی اگر از این نوع شینگل بخواهیم استفاده کنیم با یک سری مزیت روبرو هستیم. اولین و بزرگترین مزیت شینگل آهنی یا متالی این است که مقاومت بسیار زیادی دارد. در درجه بعدی این مزیت را دارد که با توجه به محدودیت ساخت آن بسیار مقرون به صرفه است. این شینگل آهنی می­تواند تا 50 سال دوام داشته باشد و نیازی به تعمیر پیدا نکند.

اگر از معایب این شینگل هم بخواهیم حرف بزنیم ایجاد سر و صدای زیادی­ست که هنگام باران است که در اثر اصابت قطره­های باران به وجود می­آید.  

.

 

شینگل چوبی (تایل چوبی)

شینگل چوبی قبل از بوجود آمدن شینگل آفالتی مورد اسفاده بوده است و قدمت بالایی دارد. شینگل چوبی مستحکم است و در برابر اتلاف انرژی کاملا مقاوم می­باشد. چوبی که در شینگل چوبی از آن استفاده می­شود معمولا از چوب درخت کاج، درخت صدر قرمز و یا سایپرس ساخته می شود. شینگل چوبی در قسمت پایین ش ضخیم­تر است و بالا نازک­تر می­شود.

اگر از مزایای شینگل چوبی بگوییم شامل این موارد است که

1.        شینگل چوبی عمر زیادی دارد و  حدود 30 سال می­تواند باقی بماند.

2.        شینگل چوبی یک محصول طبیعی است که کاملا دوست دار محیط زیست است و ضرری برای محیط زیست ندارد.

3.        از سایر شینگل ها مقاومت بیشتری در برابر اتلاف انرژی نشان می دهد.

4.        شینگل چوبی در مقابل طوفان و باران های شدید مقاوم است و آسیب چندانی نمی­بیند.

5.        شینگل چوبی در مقابل وزش بادهای شدید حتی از شینگل آسفالتی نیز مقاوم­تر است.

 

معایبی که می­توانیم برای شینگل گچی بگوییم این است که هزینه شینگل چوبی بالا است و قیمت نهایی آن از شینگل آسفالت و حتی شینگل فایبرگلاس نیز گرانتر تمام می­شود. نصب شینگل چوبی نیاز به تخصص دارد و به راحتی امکان­پذیر نیست. جنس این شینگل همان­طور که از نامش مشخص است از چوب است و به شدت قابل اشتعال می­باشد. این شینگل نیاز به مراقبت در برابر پوسیدن، کپک زدن و ترک خوردن دارد و همچنین شینگل چوبی در مقابل حشراتی مانند موریانه و مابقی حشرات خیلی آسیب پذیر می باشند.

 

شینگل سنگی (تایل سنگی)

شنیگل های سنگی که از صخره و سنگ های طبیعی ساخته شده اند، از دل معادن، استخراج می-شود، سپس برش می­خورد و در شکلهای یکسانی ایجاد می­شود. این شینگل همانظور که از جنس صخره­ای­اش مشخص است بسیار مقاوم ایت و در مقابل تغییرات جوی مقاومت زیادی از خود نشان می­دهد.  شینگل­های سنگی در رنگ های متفاوت از قبیل: سبز، سیاه، طوسی و قرمز موجود است.

مزایای شینگل سنگی

·         شینگل سنگی بیشتر از 80 سال طول عمر دارد.

·         شینگل سنگی از نظر زیبایی بی نظیر می باشند.

·         شینگل سنگی در مقابل جذب آب بسیار مقاوم می باشد و به همین دلیل فوق العاده ضد آب هستند.

·         تایل سنگی میتواند به راحتی دمای زیر صفر، برف و یخ را تحمل نماید.

·         تایل سنگی در مقابل بادهای بسیار شدید و طوفان کاملا مقاوم می باشند

 

 

از معایب شینگل سنگی می­توان به بالا بودن هزینه و گران تمام شدنش اشاره کرد  و همچنین تعمیر و جایگزینی این شینگل دشوار است. عیب دیگری که ی­توان به آن اشاره کرد وزن سنگین این توفال­هاست که به خانه بار زیادی را تحمیل می­کند.